Историја ПДФ Штампа Ел. пошта
четвртак, 27 октобар 2011 10:21

Насеобине на мјесту данаšњег Братунца имају дугу историју о чему свједоче археолоšки налази – фрагменти архитектуре и споменици из римског доба.

Као насеље на путу између Босне и Србије, Братунац се први пут помиње 1381.године. Тада је имао неколико кућа и 30 становника. Тек 1927.године добија статус опšтине и бива уврšтен у списак мјеста која треба прогласити за вароšице.

У дубровачком архиву постоји документ од 4.новембра 1381.године у коме се каже да поред Црнче постоји прелаз на Дрини по имену Братано (Пропе  Церца пирагио де Братано)

У турском попису становниšтва из 1513.године Братунац се помиње као село Братина у нахији Будимир ( касније ће то постати Лудмер) у зворничком санџаку.

Под данаšњим именом Братунац се први пут помиње 1891.г.у запису једног археолога.

Почетак организованог откупа дувана у Братунцу 1886.године означава почетак економског развоја, чему је допринијела и изградња објекта за откуп и сезонску прераду дувана 1911.године.

Изградња моста на ријеци Дрини 1926.године  од капиталног је значаја као наговјеšтај нове епохе за град Братунац и његову околину.