Општи подаци ПДФ Штампа Ел. пошта
четвртак, 27 октобар 2011 10:17

Територија опšтине Братунац се налази у источном дијелу Босне и Херцеговине, као дио Републике Српске,а простире се на преко 293км2између сусједних опšтина:Сребренице на југозападу,Милића на сјеверозападу и Зворника на сјеверу. Ријека Дрина формира границу опšтине Братунац са Србијом ( опšтине Љубовија и Бајина Баšта ) у дужини од 68 км.

Сам град је удаљен 3 км од граничног прелаза са СР Србијом,те 140 км од Сарајева,100 км од Бијељине  и Тузле,те 210 км од Београда.

Путна инфраструктура је рађена континуирано према свим дијеловима опšтине,а у посљедње вријеме се пуно ради на поправљању квалитета мреже и отварању нових путних праваца

Подручје опšтине обухвата један велики равничарски појас на лијевој обали ријеке Дрине, надморске висине 174 м,док је унутраšњости опšтине брдски појас надморске висине од 300 м и виšе.

Поред ријеке Дрине као највећег хидропотенцијала, територију опšтине пресијеца велики број малих ријека и то: Крижевица,Глоговачка, Саšка, Слапаšничка, Лозничка, Грабовачка, Факовићка, Кравичка, Бљечевска, Јежестичка, Раковачка, Тегарска ријека, Јадар и Šимуна. Ово природно богатство опšтина је искористила путем захвата воде из ријеке Дрине за дугорочно снабдјевање града са питком водом.

Брз ток ријеке Дрине пружа могућност организовања сплаварења,šто је опšтина Братунац искористила у промовисању овог туристичког потенцијала, организујући већ пет година за редом манифестацију „ Дрински слалом“ која  окупља учеснике из свих крајева BiH и сусједних држава.

Клима је умјерено-континентална са топлим љетима и хладним зимама,средња годиšња температура је 7 Ц, средње годиšње падавине су око 1000 мм,а средњи број дана под сњежним покривачем не  прелазе 40 дана.

Повољна клима, надморска висина, хидропотенцијал и традиција су озбиљне предиспозиције да пољопривредна производња постане  носилац развоја опšтине и то како у кратком, тако и у дужем временском периоду уз релативно мала инвестициона улагања.

Подручје опšтине је покривено са 17.881 хектара šуме.Од овог износа јје 12.618 хектара у државном власниšтву, односно 70,6% од укупних поврšина

Опšтина Братунац се убраја у средње  насељене опšтине са око 21 000 становника у 27 МЗ ,док је по попису из 1991.године на подручју опšтине живјело 33.575 становника.

Становниšтво је већим дијелом запослено у приватном сектору и државним институцијама.

Образовање  на подручју опšтине се одвија у једној предšколској установи, три основне šколе са подручним одјељењима и једном средњоšколском центру

Дом здравља задовољава потребе грађана, а реформа здравства ће свакако допринијети пружању јоš већег квалитета ове врсте услуга

Спортске активности се одржавају у културно,спортском и рекреационом центру, док се заврšетак радова на Дому културе у коме ће грађани моћи задовољити своје културне потребе, предвиђа у првој половини 2012.године.