Aktuelno:
Napisao Administrator
četvrtak, 27 oktobar 2011 10:21

Reci svima
There are no translations available.

Naseobine na mjestu današnjeg Bratunca imaju dugu istoriju o čemu svjedoče arheološki nalazi – fragmenti arhitekture i spomenici iz rimskog doba.

Kao naselje na putu između Bosne i Srbije, Bratunac se prvi put pominje 1381.godine. Tada je imao nekoliko kuća i 30 stanovnika. Tek 1927.godine dobija status opštine i biva uvršten u spisak mjesta koja treba proglasiti za varošice.

U dubrovačkom arhivu postoji dokument od 4.novembra 1381.godine u kome se kaže da pored Crnče postoji prelaz na Drini po imenu Bratano (Prope  Cerca piragio de Bratano)

U turskom popisu stanovništva iz 1513.godine Bratunac se pominje kao selo Bratina u nahiji Budimir ( kasnije će to postati Ludmer) u zvorničkom sandžaku.

Pod današnjim imenom Bratunac se prvi put pominje 1891.g.u zapisu jednog arheologa.

Početak organizovanog otkupa duvana u Bratuncu 1886.godine označava početak ekonomskog razvoja, čemu je doprinijela i izgradnja objekta za otkup i sezonsku preradu duvana 1911.godine.

Izgradnja mosta na rijeci Drini 1926.godine  od kapitalnog je značaja kao nagovještaj nove epohe za grad Bratunac i njegovu okolinu.