ИЗВРШЕН ТЕХНИЧКИ ПРИЈЕМ НАМЈЕНСКОГ ОБЈЕКТА ИЗГРАЂЕНОГ за потребе расадника малине ДОО „МАЛИНА-БРАТУНАЦ

rasadnik 2

Након завршетка грађевинско-занатских радова на изградњи  намјенског објекта за потребе расадника малине ДОО „МАЛИНА-БРАТУНАЦ“, општина Братунац,  у сарадњи са УНДП-ом организовала је технички пријем објекта.

Технички пријем објекта извршен   је дана 26.05.2017.год. након чега ће се објекат ставити у употребу.

Радови су изведени  у складу са Уговором  бр.UNDPBIH-16-214-SRRP-ARS INŽENJERING-W.
Укупна вриједост радова без ПДВ-а је 100.705,63 КМ а изградњу објекта финансирао је  УНДП БиХ, уз суфинансирање општине Братунац.

Радове је изводио  ДОО „Арс инжењеринг“  из Бања Луке  а надзор над извођењем радова у име општине Братунац вршио је  Младен Николић  из Братунца.

rasadnik 1
 rasadnik 3

DOO „Malina-Bratunac“ učestvovalo na godišnjoj konferenciji Saveza proizvođača i otkupljivača jagodičastog voća u BiH

Аутор Rada Veselinovic дана .

marina konferencija

Savez proizvođača i otkupljivača jagodičstog voća u BiH organizovao je 25.04.2017.god. u Sarajevu šestu godišnju konferenciju, uz podršku USAID/Sweden FARMA II projekta i švicarskog Caritas-a,  kojoj su prisustvovali i prestavnici DOO „Malina Bratunac“.

Na konferenciji pod sloganom "Ima li još vremena za BiH malinu"  preko 90 učesnika imalo je priliku da sazna više o trendovima vezanim za proizvodnju i plasman jagodičastog voća u BiH i svijetu- zahtjevi tržišta i obaveze proizvođača, kao i upotrebu pesticida,  higijene berbe maline i kvaliteta sadnog materijala  koji je osnova  u proizvodnji jagodičastog voća.

Nakon rekordne proizvodnje malina u 2016. godini (preko 22.000 tona), data je zajednička procjena da će između 30 i 70% ovogodišnjeg  roda biti izgubljeno zbog nepovoljnih vremenskih prilika u januaru i aprilu ove godine. Na konferenciji je razgovarano i o prošlogodišnjim problemima u izvozu, ali je dat zaključak da će glavni problem ove godine biti vezan za proizvedene količine i kvalitet proizvoda.

Pored prezentacija koje su održali poznati domaći i regionalni stručnjaci, održani su i okrugli stolovi na temu proizvodnje i marketinga jagodičastog voća, kao i savjetodavnih usluga u BiH.

Учешће ДОО „Малина Братунац“ на тродневној радионици ''Подршка интегралном економском развоју кроз одрживо коришћење природних ресурса и зелених ланаца вредности“

marina 1

Директор ДОО "Млина Братунац“ Марина Јовановић присуствовала је тродневној радионици ''Подршка интегралном економском развоју кроз одрживо коришћење природних ресурса и зелених ланаца вредности'', коју је организовала Стална радна група за регионални рурални развој (SWG) у сарадњи са Организацијом Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО) од 19. до 21. Априла, у хотелу ''Ројал спа'' у Бањи Ковиљачи.

Учесници ове радионице  били су из 31, углавном, пограничне општине из Србије, БиХ, Хрватске и Црне Горе, као и стручњаци из Данске.

Циљ радионице је развијање пословних паартнерстава , умрежавање у кластер организације и унапређење малих предузетника за пословање у руралним подручјима. Кључна улогу има „Озелењавање“ ланац вриједности / утицај на животну средину.

Предавачи су били Сузана Ђорђевић –Милошевић, Ирена Дзимревска, Ларс Албаек, Александар Дамњановић и представник ФАО.

marina

ДОО „Малина Братунац“ учествовало на Међународном сајму обрта и предузетништва „GRAPOS-EXPO 2017“ у Грачаници

sajam malina 2

ДОО „Малина Братунац“ учествовало је на Међународном сајму обрта и предузетништва „GRAPOS-EXPO 2017“ који се одржавао у Грачаници у периоду од 18 до 20 априла.

На овом највећем до сада одржаном сајму учествовало је преко 300 излагача из металног и дрвног сектора, грађевинарства, иновација, туризма , услужних дјелатности и др.

ДОО „Малина Братунац“ је на овом сајму презентовало  сопствену производњу садног материјала те упсотавило контакте за дању пословну сарадњу.

sajam doo malina

Obavještenje za proizvođače jagodičastog voća

malina 1

Usled snijega koji je zahvatio područje opštine Bratunac na nadmorskim visinama preko 300 m, proizvođači jagodičastog voća se savjetuju da skidaju snijeg ručno sa rodnih grana,  jer usled težine snijega doćiće do pucanja rodnih grana na nodusima izdanka.

Nakon prestanka padavina i razvedravanja obavezna mjera jeste iznošenje polomljenih rodnih grana, hemijska zaštita zasada i dezinfekcija ranjenih mjesta sa kontaktnim fungicidom Kaptan (20g/10l vode) ili Mankogal 80 (25g/10l vode), uz dodatak aminokiselina (Isabion ili Fitofert Aminofleks (25ml/10l vode)), kako bi biljka što pre se vratila u normalnu kondiciju i razvoj i izašla iz stresnog stanja.

Poljoprivredna savjetodavna služba DOO„ Malina- Bratunac“

malina 4
 malina 2

ДОО „ МАЛИНА- БРАТУНАЦ“ Албум