ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ САВЈЕТА МИНИСТАРА БИХ ЗОРАН ТЕГЕЛТИЈА И МИНИСТАР СТАША КОШАРАЦ ПОСЈЕТИЛИ БРАТУНАЦ

Аутор Рада Веселиновић дана .

Tegeltija i Košarac sastanak u opštini Bratunac

Предсједавајући Савјета министара БиХ Зоран Тегелтија и министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац састали су се јуче у Братунцу са начелником ове општине Недељком Млађеновићем са којим су разговарали о тренутном стању и пројектима који ће допринијети бржем развоју ове локалне заједнице. Они су након састанка обишли градилиште на граничном прелазу Братунац-Љубовија, а затим и предузеће „Технички ремонт“ гдје  је, послије обиласка производних погона, одржан састанак са братуначким привредницима.

Обраћајући се новинарима Тегелтија је изразио очекивања да ће гранични прелаз на Дрини бити завршен до краја марта 2021.године.
-То нас из Савјета министара позива и опомиње да у том тренутку морају бити планирана сва потребна средства за институције које овдје треба да раде, како се не би десило да имамо отворен мост, а немамо гранични прелаз, или да имамо и мост и гранични прелаз, а да немамо институције, изјавио је Тегелтија додајући да ће Савјет министара учинити све да институције буду спремне да раде када гранични прелаз буде отворен.

Тегелтија је, подсјећајући да је на првој сједници Савјета министара донесена одлука да се издвоје средства за изградњу  овог граничног прелаза, истакао да у  том тренутку није био свјестан колико је тај пројекат важан за Братунац и читаву регију.Он је изразио захвалност Србији која је изградила мост „Братољуб“ и тиме отворила овај дио БиХ према Србији.

Тегелтија изразио и задовољство досадашњим активностима на подручју општине Братунац рекавши да је ова локална заједница свјесна да модеран гранични прелаз и добар мост пружају могућност за привредни развој.

Министар Сташа Кошарац оцијенио је да је Братунац најбољи примјер добре сарадње Републике Српске и Србије и да је на темељу политичких договора српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и предсједника Србије Александра Вучића изграђен нови мост „Братољуб“. Он је рекао да су представници Републике Српске у  институцијама БиХ потпуно интегрисани у све политичке договоре Српске и Србије с циљем афирмације пројеката, који су у интересу свих грађана у БиХ.
-Не само изградња моста и граничног прелаза, него и нови пројекат изградње слободних зона у  партнерству са Србијом говори о трајној опредијељености да се развијају односи, који су добра порука да људи остају да живе у овом региону, рекао је министар Кошарац изразивши задовољство што је братуначки начелник Недељко Млађеновић опредијељен за бржи привредни развој ове општине.

У обраћању новинарима Млађеновић је нагласио да је изградња граничног прелаза и моста на Дрини историјски пројекат не само за општине Братунац и Љубовија, него и за читаву регију.
-То потврђује чињеница да су након изградње моста многе породице одлучиле да живе у Братунцу, гдје је у протекле три године изграђено 500 стамбених јединица, рекао је Млађеновић.

Он је изразио увјерење да ће Братунац за пет година бити једна од најразвијенијих општина, посебно узимајући у обзир изградњу бесцаринске зоне,  која је непосредно везана за гранични прелаз,  као и градњу ауто-пута од Ваљева до Осјечине, што ће привредницима омогућити боље услове за извоз робе.

Након обиласка градилишта на Дрини Тегелтија и Кошарац су са Млађеновићем посјетили предузеће „Технички ремонт Братунац“ (ТРБ). Тегелтија је послије обиласка производних погона и састанка са генералним директоромтог предузећа Славенком Ристићем изјавио новинарима да је ова фирма једна од најзначајнијих у Братунцу и да је израсла уреспектабилну компанију која остварује пословне резултате на међународном тржишту.
-Опредијељеност Владе Републике Српске и Министарства унутрашњих послова да успјешно сарађује са „Техничким ремонтом“ показатељ је да је понуда ове компаније на нивоу најбољих произвођача лаког наоружања и оклопних возила, која се налазе у саставу наоружања МУП-а Републике Српске, рекао је Тегелтијаистичући да је неопходно да се тој компанији пружи једнака шанса у БиХ, када су у питању Оружане снаге, јер има све потребне лиценце за ремонт наоружања.
-Њихови капацитети и искуство даје нам наду да ће ово представљати основ за развој намјенске индустрије у Српској, а тиме и БиХ, рекао је Тегелтија.

Говорећи о значају рада ТРБ-аминистар Кошарац је истакао да је ова братуначка фирма „нуклеус развоја намјенске индустрије у Српској“. Он је указао на обавезу да се помогне ТРБ-уда адекватно буде заступљен на домаћем тржишту.

Генерални директор ове компаније Славенко Ристић изјавио је новинарима да посјета предсједавајућег Савјета министара Зорана Тегелтије и министра Сташе Кошарца потврђује опредјељење Владе Републике Српске и представника Српске у институцијама БиХ да помогну овој компанији да изађе на тржиште, да буде још боља и успјешнија и да запосли још више радника.
 Posjeta graničnom prelazu

Most Tegeltija Košarac i Mlađenović
TRB posjeta
TRB POGON