НАЧЕЛНИК УПУТИО ЧЕСТИТКУ ЧЛАНОВИМА УДРУЖЕЊА ДДК 9. ЈАНУАР

Свјетски дан добровољних давалаца крви обиљежава се данас, у циљу подизања свијести грађана о важности добровољног и редовног давања крви. У Братунцу је недавно основано Удружење добровољних давалаца крви "9. Јануар", а начелник општине Братунац Срђан Ранкић честитао је члановима овог удружења на хуманости, истичући да ће у наредном периоду подржавати њихов рад и акције добровољног давања крви. -Крв је незамјењив лијек и у том контексту веома је значајно да анимирамо велики број грађана да добровољно дарују крв и због тога ће ово удружење увијек имати моју подршку при организацији акција добровољног давања крви. Сви ми, док смо здрави, можемо и требамо бити даваоци крви, јер можемо помоћи другима у лијечењу и оздрављењу. Сви ми, такође сутра можемо постати и потрошачи те крви, зато је важно радити на подизању свијести. Захвалан сам овим људима што су покренули ову лијепу и хуману причу и зато користим ову прилику да им најискреније честитам њихов дан, истакао је Ранкић. Први Свјетски дан давалаца крви обиљежен је 14. јуна, 2004. године, а у јуну 2005., на скупштини Свјетске здравствене организације министри здравства из цијелог свијета једногласно су дали изјаву о подршци добровољним, неплаћеним даваоцима крви. Донијели су резолуцију којом су 14. јуни прогласили Свјетским даном давалаца крви у част нобеловца др. Карла Ландстеинера, рођеног 14. јуна 1868. године који је развио систем одређивања крвних група. Иако је крв потребна пацијентима сваки дан у години, циљ обиљежавања 14. јуна је подизање свијести о потреби за сигурном и безбједном крвљу, те да се ода признање свим добровољним даваоцима крви за њихову солидарност, хуманост и спремност да помогну онима којима је крв најпотребнија.