НАРЕДБА О ОБАВЕЗНОМ СПРОВОЂЕЊУ МЈЕРА ЗА РЕАГОВАЊЕ НА ПОЈАВУ БОЛЕСТИ ИЗАЗВАНЕ НОВИМ ВИРУСОМ КОРОНА (KОВИД-19) НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ БРАТУНАЦ

Број: 02-020-153-31/20
Дана, 22.06.2021.год

На основу члана 22.Закона о заштити и спасавању у ванредним ситуацијама („Службени Гласник Републике Српске“ бр.121/12 и 46/17), члана 43. Закона о заштити становништва од заразних болести („Службени Гласник Републике Српске“ бр.90/17), члана 59. и 82. Закона о локалној самоуправи („Службени гласник Републике Српске„, број: 97/16 и 36/19), чл.67. Статута општине Братунац ( Службени Гласник општине Братунац бр.10/2017), те на основу Одлуке о проглашењу ванредне ситуације за територију Републике Српске (“Службени Гласник РС“ бр.25/20), на основу тачке 16. Закључка Републичког штаба бр.89-1/21 од 21.06.2021.године и Одлуке штаба за ванредне ситуације Братунац од 22.06.2021.године, Начелник општине доноси:

Н А Р Е Д Б У
о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона (COVID-19) на подручју општине Братунац

Члан 1.

1) У циљу спречавања ширења вируса корона SARS-Cov-2 и COVID-19 болести на подручју општине Братунац и заштите и спашавања становништва од 21.06.2021.године до 01.07.2021..године забрањују се:
1.сва јавна окупљања у групама већим од 120лица,
2.сва приватна окупљања која се не одржавају на јавном мјесту у групама већим од 70 лица (свадбе, крштења, рођендани, прославе и други породични скупови сличне природе )

Члан 2.

Од 21.06.2021.год. до 01.07.2021.год. ограничава се радно вријеме у периоду од 06,00 до 24,00 часа:
1. свим врстама угоститељских објеката за исхрану и пиће без обзира да ли послују самостално или у оквиру других објеката у којима се обавља привредна дјелатност (бензинске пумпне станице, објекти за смјештај и др.)
2. приређивачима игара на срећу (кладионице, аутомат клубови, казина, томболе и др.)
Од 21.06.2021..год. до 01.07.2021.год. дозвољава се организација и извођење музике уживо на отвореном и у затвореном дијелу угоститељског објекта уз строго придржавање мјера прописаних од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“.

Члан 3.

Од 21.06.2021.год. до 01.07.2021.год. у периоду од 24,00 до 06,00 часова драгстори могу радити искључиво путем шалтерске продаје.
Од 21.06.2021.год., а изузетно од члана 1, подтачка 1) ове Наредбе дозвољавају се:
1. такмичарске активности спортских организација и спортиста уз присуство публике и уз строго придржавање мјера прописаних од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“.
2. Организација културних манифестација и фестивала на отворном уз строго придржавање мјера прописаних од стране ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“.

Члан 4.

Обавезују се грађани да:
1. у затвореном простору носе заштитну маску (прекривена уста, нос и брада), да се придржавају заштитне мјере физичког растојања од два метра како у затвореном тако и на отвореном простору те да се придржавају упутстава ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за боравак у затвореном простору, у зависности од дјелатности која се обавља.
2. Изузетно од тачке 1 овог члана од обавезе ношења заштитне маске изузета су дјеца млађа од 7 година, лица са инвалидитетом и дјеца са сметњама у развоју и лица која обављају физичку и спортску активност у оквиру спортских објеката.
3. Препоручује се грађанима да на отвореном простору користе заштитне маске уколико није могуће одржавати физичко растојање од два метра а у складу са упутством ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за коришћење заштитне маске на отвореном простору.

Члан 5.

Обавезују се правна лица,предузетници и физичка лица који у директном контакту пружају услуге грађанима да:
1. услуге пружају заштићени маском,
2. обавезно спроводе мјере дезинфекције
3. обезбиједе маске грађанима који користе њихове услуге, а немају их,
4. придржавају се упутстава ЈЗУ „Институт за јавно здравство Републике Српске“ за организовање рада у зависности од дјелатности коју обављају
5. обезбједе једно или више лица за спровођење епидемиолошких мјера унутар продајног објекта, уз могућност ускраћивања пружања услуге у случају непридржавања мјера.

Члан 6.

Субјекти који пружају услуге грађанима дужни су:
-на улазу у објекат поставити обавјештење о укупном броју лица која могу боравити у објекту у односу на његову површину

Члан 7.

За све оно што није регулисано овом Наредбом примјењиваће се мјере прописане одредбама Закључка Републичког штаба за ванредне ситуације бр.89-1/21 од 21.06.2021.године.

Члан 8.

Задужује се Одсјек за инспекцијске послове и Комунална полиција да у провођењу ове Наредбе обезбједи поштовање исте од стране напријед наведених субјеката.

Члан 9.

О извршењу задатака из ове Наредбе органи из члана 8. Ове наредбе извјештаваће Команданта Општинског штаба за ванредне ситуације.

Члан 10.

Даном доношења ове Наредбе ставља се ван снаге Наредба бр.02-020-153-30/20 од 18.06.2021.године.

Члан 11.

Ова Наредба ступа на снагу даном доношења и биће објављена у „Службеном Гласнику општине Братунац“

Командант штаба
НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ