ОБИЉЕЖЕНА СЛАВА ЦРКВЕ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У БРАТУНЦУ

Велики број вјерника, међу којима је био и начелник општине Срђан Ранкић, присуствовао је јучерашњем обиљежавању крсне славе цркве Успења пресвете Богородице у Братунцу. Ломљење славског колача са кумом Данијелом Марковићем обављено је након литургије, причешћивања вјерника и традиционалне славске литије.

Ова светиња, више од једног вијека, окупља вјернике и његује дух православља у овом дијелу Подриња.

Градња цркве Успења пресвете Богородице почела је 1908.године. Братунчанин Вукосав Живановић поклонио је дио свог имања на којем је, четири године касније, саграђен и освештан овај храм који је мјесто сабирања и саборовања српског народа. У њему је, од постојања до данас службовало шест свештеника.

Српска православна црква прославила је празник Успења пресвете Богородице, у народу познат као Велика Госпојина. Празнику је претходио четрнаестодневни Великогоспојински пост.

Један је од највећих хришћанских празника посвећен Богородици. Празник је успомена на овоземаљску смрт Богородице и дан када се она вазнијела на Небо и предала свој дух у руке Спаситеља.