САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ (02.12.2022.Г.)

Након вишемјесечне агоније и политичких превирања, који су у коначници добили и свој судски епилог, 30.11.2022. године извршена је примопредаја дужности Начелника општине Братунац, између,  на референдуму опозваног начелника г-дина Срђана Ранкића и замјеника начелника општине г-дина Бранислава Тришића, који ће ову дужност обављати до пријевремених избора за Начелника општине који ће се одржати почетком наредне године.

Увидом у финансијско пословну документацију општинске управе евидентно је да је досадашња администрација на челу са бившим начелником довела цијелу општинску управу, јавна предузећа и друге службе на сам руб егзистенције, а по први пут у историји општине доведене  су у питање и плате запослених у јавној управи и предузећима.

Како би јавност стекла прегледнију слику о стању финансија у општини Братунац овдје ћемо изнијети неколико података о томе како стоје финансије наше локалне управе.

Закључно са 30.11.2022. године укупан дуг Општине Братунац износи 1 484 035,00 КМ, од чега је дуг према добављачима 846 708,94 КМ.

Даном преузимања дужности начелника општине, г-дин Бранислав Тришић је у координацији са општинским  службама обезбједио исплату заостале плате за октобар мјесец радницима општинске управе и једном дијелу јавних предузећа и установа у нашој општини, а преостали део заосталих плата и остатку јавних установа и предузећа биће реализован у наредним данима након финансијске консолидације општинске касе.

Поред плата буџетским корисницима потраживања према општини притишћу и приспјеле неизмирене обавезе у оквиру кредитног задужења којим је претходна администрација задужила грађане наше општине, а да при томе средства из ове намјене још увијек нису почела да се реализују за потребе изградње индустријско-пословне зоне ''Побрђе'' која је означена као окосница економског развоја наше општине.

Узрок за овакво недомаћинско опхођење према средствима грађана општине Братунац, произилази углавном од прекомјерног и непотребног запошљавања радника у општинску управу и јавна предузећа, као и нерационалног и нереалног плана јавних набавки и других издатака општине Братунац за протекле двије године. Напомињемо да је у протекле двије године претходна администрација у општинску управу и друга јавна предузећа запослила преко 25 нових радника чије је запослење у најмању руку било неоправдано и непотребно.

Како би се  функционисање општинске управе наставило неометаним током у наредном периоду неопходно је спровести хитну консолидацију и рационализацију утрошка средстава, почевши од ограничења употребе службених возила, трошкова репрезентације, ревидирање фиктивних уговора о раду и о дјелу, контрола службених путовања и слично, те припремити детаљан и реалан ребаланс буџета како би се календарска година привела крају и припремио терен за израду и усвајање буџета општине за 2023. годину, који би требао да има поред социјалних и значајне развојне компоненте а све у циљу изласка из финансијске кризе у коју нас је увукло претходно руководство, те обезбјеђење предуслова за остварење економског напретка наше општине.

Текст саопштења можете погледати и преузети ОВДЈЕ.

ФОТО: УПСМедиа