AMBASADOR RUSKE FEDERACIJE U BiH IGOR KALABUHOV POSJETIO OPŠTINU BRATUNAC

Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov i ataše za kulturu i obrazovanje ambasade Ruske Federacije u BiH Anastasija Gajdalenok sastali su se danas sa načelnikom opštine Bratunac Srđanom Rankićem. Na sastanku su razgovarali o mogućnostima saradnje, ekonomskog i kulturnog osnaživanja i povezivanja.

-Sa velikim zadovoljstvom došli smo u Bratunac. Za nas je vrlo bitno da vidimo kako ljudi žive u ovom gradu. Siguran sam da će ovaj sastanak biti početak jedne dobre saradnje, ne samo u domenu ekonomskih pitanja, nego i u domenu kulture. Kroz manifestaciju ,,Revija ruskog filma”, ljudi će bolje upoznati našu Rusiju i veze između Ruske Federacije i Republike Srpske, ocijenio je Kalabuhov.

-Planiramo da obiđemo dva privredna subjekta, koja posluju u Bratuncu i eventualno da razmotrimo mogućnost povezivanja naših privrednika iz Republike Srpske sa tržištem u Ruskoj Federaciji, rekao je Rankić u izjavi za medije.

Nakon sastanka u kabinetu načelnika opštine, ambasador Kalabuhov izrazio je želju da posjeti dva privredna subjekta iz oblasti malinarstva i drvoprerade koji posluju u našoj opštini. Tim povodom upriličena je posjeta firmama „AGRO-DR“ d.o.o. i „Petroprojekt“ d.o.o. U razgovoru sa vlasnicima ovih firmi ambasador Kalabuhov se raspitivao o njihovom učešću i plasiranju proizvoda na svjetskom tržištu, između ostalog i ruskom.

Po završetku obilaska bratunačkih privrednika, ambasador Kalabuhov i načelnik Rankić u prisustvu direktora Doma kulture Bratunac, Radovana Petkovića otvorili su šestu po redu manifestaciju „Revija ruskog filma – Bratunac 2022”.

Prilikom obraćanja, Rankić je izrazio zahvalnost zbog poboljšanja veza između dva bratska naroda.

-Ruski i srpski narod ne dijele samo sličnu istorijsku sudbinu. Ne povezuje nas samo borba protiv istih neprijatelja, nas povezuje snažan osjećaj bratoljublja i solidarnosti. Njegovanje kulture i kulturnih veza najbolji je put da se duboka veza naših naroda učvrsti, produbi i osigura za budućnost naših potomaka. Svemu tome u znatnoj mjeri doprinosi ovaj festival, koji se, evo po šesti put održava u Bratuncu, poručio je Rankić.

U okviru manifestacije ,,Revija ruskog filma - Bratunac 2022” publika je imala priliku da uživa u maestralnom nastupu članova Kulturno umjetničkog društva ,,Most”. Organizatori su prve večeri za bratunačku publiku pripremili film „Brestska tvrđava“, reditelja Aleksandra Kota, a u naredne četiri večeri publika će imati priliku da uživa u najkvalitetnijim ruskim filmovima.

Direktor Doma kulture Bratunac, Radovan Petković ističe da je ova manifestacija uvijek imala samo uspone, te da će ova godina ostati posebno upamćena zbog posjete ambasadora Ruske Federacije u BiH, Igora Kalabuhova.

-Ono što me raduje je to da smo ovu manifestaciju iskoristili i da ambasador porazgovara sa načelnikom o kulturnim, privrednim i drugim temama, poručio je Petković.

Organizatori manifestacije ,,Revija ruskog filma - Bratinac 2022” su Dom kulture Bratunac, Ruski centar za nauku i kulturu ,,Ruski dom” Beograd i Ambasada Rusije u BiH.