BRATUNAC: PLAN UREĐENjA DIVLjIH DEPONIJA

Gomile plastičnih kesa, plastične i staklene boce svih vrsta i namjena, konzerve, odjeća, obuća, životinjske kosti, neupotrebljiv namještaj „šareni“ su podsjetnik da je naša svijest o očuvanju okoline u kojoj živimo u suštoj suprotnosti od ljepote čiste rijeke Drine, ljepote šuma, proplanaka, odmarališta i uređenih sela. Divlja odlagališta koja prvobitno imaju loš vizuelni efekat mogu na više načina uticati na zagađenje vode, vazduha i zemljista. Takođe, zdravstveni rizik tiče se mogućeg širenja bolesti i infekcije zbog prisustva mogućih prenosnika zaraze (insekti, glodari, ptice i dr.) na divljem odlagalištu. Kako je Opštinska uprava Bratunac u saradnji sa lokalnim komunalnim preduzećem AD „Gradska čistoća“ u oviru ekološkog programa „April mjesec čistoće“ organizovala niz akcija, na red je došlo i uređenje prigradskih i gradskih divljih deponija. U nastavku ćemo objaviti fotografije trenutnog stanja divljih deponija, kao i spisak lokacija, koje će biti uređene tokom vikenda. 1. Lokacija puta Bratunac-Polom, tačnije na pola puta između Krasanpolja i Osamskog, desna strana puta, odmah ispred mosta i posle žutog mosta, deponija i smeće.2. Lokacija puta Polom-Bratunac, tačnije ulaz u Polom, takođe pored žutog mosta, smeće sa lijeve i desne strane.3. Lokacija puta Polom-Bratunac, tačnije u Polomu, prije škole, desno skretanje, kod rezervoara za vodu, deponija smeća.4. Lokacija Bratunac iza lokala „Park“. Iza lokala je srušen objekat u kome ima otpad građevinskog materijala veće količine i smeće.5. Lokacija Bratunac iza lokala „Frends“. Između kafića i stambenog objekta (tepisi i smeće) .6. Lokacija Podgradac (žuti most) prema centru grada, obalom Križevice, smeće kod taložnika Križevice, desna strana Križevice, po dužini Križevice sa obe strane puta u dužini 50 metara.7. Lokacija Podgradac (žuti most), prema centru grada obalom Križevice, smeće desna strana Križevice kod mostića za skretanje Tripićima.8. Lokacija Podgradac (žuti most) prema centru grada obalom Križevice, smeće sa lijeve strane Križevice, kod mostića za skretanje Miloševom konaku.9. Lokacija Podgradac (žuti most) prema centru grada obalom Križevice, smeće kod Gvozdenovića, pored opštinske betonske septičke jame. Krajnje je vrijeme da shvatimo da otpad koji ostavljamo prirodi, zapravo ostavljamo nama. Apelujemo na građane da se ponašaju odgovorno i čuvaju životnu sredinu.