OBILjEŽENA SLAVA CRKVE USPENjA PRESVETE BOGORODICE U BRATUNCU

Veliki broj vjernika, među kojima je bio i načelnik opštine Srđan Rankić, prisustvovao je jučerašnjem obilježavanju krsne slave crkve Uspenja presvete Bogorodice u Bratuncu. Lomljenje slavskog kolača sa kumom Danijelom Markovićem obavljeno je nakon liturgije, pričešćivanja vjernika i tradicionalne slavske litije.

Ova svetinja, više od jednog vijeka, okuplja vjernike i njeguje duh pravoslavlja u ovom dijelu Podrinja.

Gradnja crkve Uspenja presvete Bogorodice počela je 1908.godine. Bratunčanin Vukosav Živanović poklonio je dio svog imanja na kojem je, četiri godine kasnije, sagrađen i osveštan ovaj hram koji je mjesto sabiranja i saborovanja srpskog naroda. U njemu je, od postojanja do danas službovalo šest sveštenika.

Srpska pravoslavna crkva proslavila je praznik Uspenja presvete Bogorodice, u narodu poznat kao Velika Gospojina. Prazniku je prethodio četrnaestodnevni Velikogospojinski post.

Jedan je od najvećih hrišćanskih praznika posvećen Bogorodici. Praznik je uspomena na ovozemaljsku smrt Bogorodice i dan kada se ona vaznijela na Nebo i predala svoj duh u ruke Spasitelja.