VRTIĆ ZA SVU BRATUNAČKU DJECU

Smještaj bratunačke djece u vrtić postao je jedan od gorućih problema u ovoj opštini. Zbog ograničenosti kapaciteta, prijem djece u ovu ustanovu često je bio mučno iskustvo za njihove roditelje koji su nerijetko bili izloženi poniženjima od strane bivših lokalnih vlasti. Rješenje ovog problema jedan je od najvažnijih prioriteta koje je pred sebe postavio novoizabrani načelnik opštine Bratunac, Srđan Rankić. Na današnjem sastanku između načelnika opštine, direktorice Dječijeg obdaništa 'Radost' Mladenke Zekić i direktora Osnovne škole 'Vuk Karadžić' Andrijom Mlađenovićem dogovoreno je proširenje kapaciteta ove predškolske ustanove. Plan je da se tokom ljeta izvrši adaptacija prostorija u OŠ 'Vuk Karadžić' kako bi iste bile namijenjene prijemu predškolaca. Na taj način, svi roditelji sa područja opštine Bratunac bi u septembru mogli upisati djecu u vrtić. - Proširenje kapaciteta je nužno, dok se ne izvrši izgradnja novog vrtića koji će biti smješten na površini pored OŠ 'Vuk Karadžić'. Godinama unazad postoji potreba da se ovaj problem riješi, jer se konstantno prijavljuje mnogo više djece za upis od predviđenog broja. Međutim, za prethodnu vlast ovaj problem nije bio na listi prioriteta i veoma često je zloupotrebljavan od strane pojedinih političkih aktivista. Poniženja i ucjene koje su roditelji trpjeli, prinuđeni da mole pojedine odbornike da upišu svoje dijete u vrtić, obećavajući im glasove i podršku na izborima, više se nikada neće dešavati u našem gradu. Nije bitno ko ste i čime se bavite, koga politički podržavate ili ne podržavate, koje ste vjere ili nacije... Sva bratunačka djeca će imati jednaka prava. Predškolsko obrazovanje i vaspitanje neće biti privilegija u kojoj uživaju samo pojedinci, rekao je načelnik Rankić nakon završenog sastanka. Nove prostorije u OŠ 'Vuk Karadžić' biće uređene u skladu sa potrebama mališana. Trenutni broj mjesta u vrtiću je ograničen na 90, a sa proširenjem kapaciteta 200 bratunačkih mališana imaće priliku da pohađa ovu predškolsku ustanovu. Dječiji vrtić 'Radost' iz Bratunca je počeo sa radom 1981. god. Objekat je polumontažnog tipa i djelimično je renoviran 2007. godine. To je jedina institucija u Bratuncu koja se bavi vaspitanjem i obrazovanjem djece od prve godine života do školskog uzrasta.